25 Aug
Jak korzystać z urlopu podczas sezonu pylenia?
Napisała Redakcja
Dział Zdrowie
 
Foto: AZ TylkoStyl

 

Wakacje to czas kiedy chcemy jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, wśród przyrody, z dala od zgiełku miasta.

 

Sezon letni to także okres intensywnego pylenia roślin i dla osób uczulonych na pyłki traw bywa nie lada wyzwaniem. Jednak uporczywe objawy wcale nie muszą zmuszać alergików do rezygnacji ze swoich urlopowych planów oraz aktywnego wypoczynku, ponieważ istnieją skuteczne metody ograniczające skutki alergii.


Najczęstsze objawy alergii na pyłki traw[i]

 

Uczulenie na alergeny pyłku traw jest najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Uczulenie na pyłki traw najczęściej objawia się:

  • Wodnistą wydzieliną z nosa
  • Świądem nosa
  • Kichaniem
  • Upośledzeniem drożności nosa
  • Łzawieniem, zaczerwieniem i pieczeniem spojówek.

 

Warto dodać, że w dniach o bardzo wysokim stężeniu pyłku traw, w szczególności u osób z niedrożnością nosa, występują objawy astmy (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej).


Kiedy najczęściej występują objawy alergii na pyłki traw?

Objawy nasilają się w trakcie spacerów po łące, w czasie koszenia trawy lub podczas przebywania w pobliżu siana. Szczególnie powinno uważać się w okresie pylenia żyta.


Jak ograniczyć objawy alergii? 1

 


Gdzie występuje najwyższe stężenie pyłku traw?[ii]

 

Pod koniec lipca najwyższe stężenie występowało w górach (Karpaty i Sudety) oraz na Warmii, Mazurach i Podlasiu. W sierpniu wzrost stężenia pyłku traw nastąpił m.in. na Mazowszu, Pomorzu, Wybrzeżu oraz ziemi Lubuskiej.

 

Jaki preparat wybrać w sezonie pylenia roślin?

 

Substancją czynną, która radzi sobie z objawami alergii takimi jak: kichanie, katar, uczucie zatkanego nosa czy zaczerwienienie i łzawienie oczu już w ciągu godziny od zastosowania, a jednocześnie nie wpływa na funkcje psychomotoryczne (w tym też zdolność prowadzenia pojazdów) jest feksofenadyna zawarta w leku Allegra. Allegra utrzymuje swoje działanie przez 24 godziny i może być stosowana już
od 12 roku życia[iii].

 

Życie na wsi to wymarzona sielanka dla wielu z nas…Anna otrzymała wyjątkowy prezent od swoich dziadków – poznaj jej historię i zobacz, jak dzielnie stawiła czoła swojej alergii na pyłki traw:

 

 

Poznaj sposoby, które stosuje Anna w swoim gospodarstwie:

 

 

 

...

[i]https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61715,alergia-na-pylek-traw: 31.07.2017

[ii] http://pylenia.pl/search.html?r=1&a=2&from=31-07-2017&to=07-08-2017&w=1: 31:07.2017

[iii] ChPL leku Allegra 120 mg, zatw. 08/2016

 

 

Źródło: PR Sanofi

Dodaj komentarz