24 Apr
Nie kupuj, adoptuj z laboratorium
Napisała Redakcja
Dział Pro Bono
 
Źródło: PR Lab Rescue

 

Uratowane przed śmiercią dostają szansę na domy. Drugie życie zwierząt laboratoryjnych.

24 kwietnia ustanowiony został Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych. Każdego roku w UE miliony zwierząt wykorzystuje się w badaniach, a potem uśmierca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się z nimi za ścianami tych instytucji i po skończonych doświadczeniach. Jest jednak w Polsce fundacja, która ratuje zdrowe zwierzęta przed śmiercią i znajduje dla nich domy. Już ponad 3 tys. gryzoni i królików dostało szansę na drugie życie.

 

Czy idąc do apteki i kupując leki zastanawiasz się, jak wygląda życie zwierzęcia, na którym te substancje były testowane? Czy wiesz, co się z nim stało po doświadczeniu? Najczęściej po badaniach zwierzęta są uśmiercane, mimo że duża część z nich jest zdrowa, ale laboratoria nie mają po prostu, co z nimi potem robić. Takie zwierzęta według Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych mogą po ocenie weterynarza opuścić laboratorium i trafić do nowego opiekuna. Jednak znalezienie dobrych domów dla kilkudziesięciu (a czasem nawet i kilkuset) zwierząt nie jest prostą sprawą. Dlatego z pomocą nadchodzi Fundacja Lab Rescue – Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych, która zajmuje się nawiązywaniem współpracy z laboratoriami i szukaniem domów dla zwierząt po nieinwazyjnych doświadczeniach.


Ponad 3 tys. uratowanych zwierząt


Fundacja Lab Rescue działa od końca 2016 roku (przez kilka lat jako oddolna inicjatywa) i do tej pory udało się jej uratować 3191 zwierząt – 1718 szczurów, 813 myszy, 607 świnek morskich i 53 króliki. Zwierzęta te są po doświadczeniach, które nie mają znaczącego wpływu na ich stan zdrowia lub pochodzą z tzw. nadwyżki hodowlanej. Dostają szansę na lepsze życie i opuszczają laboratorium, by trafić wpierw do domów tymczasowych. Tam przechodzą okres kwarantanny i zapoznają się z nową rzeczywistością, a następnie trafiają do swoich nowych domów stałych, które wcześniej sprawdzane są przez wolontariuszy. Nie każdy od razu wie, jak odpowiednio zajmować się zwierzakiem i jakie najlepiej zapewnić mu warunki, więc Fundacja prowadzi też działania edukacyjne i informacyjne na temat opieki nad gryzoniami i królikami.


Nie kupuj, adoptuj z laboratorium


Akcje Lab Rescue cieszą się sporym zainteresowaniem, a każdego miesiąca kilkadziesiąt zwierząt rozjeżdża się po Polsce (a nawet i za granicę) i trafia do nowych opiekunów. „Jeszcze kilka lat temu temat zwierząt laboratoryjnych nie był obecny w przestrzeni publicznej, a o możliwości ich adopcji nie mówiło się prawie wcale. Początki Lab Rescue nie były łatwe - ciężko było nawiązać kontakt z laboratoriami, ale teraz same się one do nas zgłaszają, bo widzą, jak dużo zwierzaków udaje nam się ratować i robimy to zgodnie z prawem, na zasadzie współpracy z instytucjami badawczymi. Każde z tych zwierząt zasługuje na kochający dom i piękne życie, więc bez sensu je zabijać, skoro można wydać do adopcji.” – mówi Zofia Pawelska, Prezeska Fundacji Lab Rescue – „Lab Rescue tworzy kilkadziesiąt osób, które poświęcają mnóstwo swojego wolnego czasu i energii, aby ratować labiki. Ludzie z całej Polski wspierają nas w działaniach, a o adopcjach z laboratoriów mówi się coraz więcej. To piękne i wzruszające, że dzięki tylu wspaniałym osobom zmienia się los tych zapomnianych na co dzień istot.” – dodaje.


Każda adopcja z laboratorium to uratowanie zwierzęcia, które zasługuje na szansę na lepsze życie. Fundacja Lab Rescue zachęca do wspierania labików i angażowania się w polepszanie ich losu. Więcej informacji: https://labrescue.pl.

 

 

Źródło: PR Lab Rescue

Dodaj komentarz