05 Jan
Starzenie egzogenne z Dermedic
Napisała Redakcja
Dział Kosmetyki
 
Źródło: PR Dermedic

 

Objawy starzenia się skóry są cechą indywidualną każdego człowieka, zwłaszcza w aspekcie czynników endogennych, czyli uwarunkowań genetycznych i hormonalnych.

Należy jednak mieć świadomość, że działające na skórę czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, suche i zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, nieodpowiednia pielęgnacja, a nawet dieta mogą znacznie przyspieszać starzenie i pogarszać wygląd skóry. Starzenie zachodzące pod wpływem czynników zewnętrznych nazywamy egzogennym (zewnątrzpochodnym).

 

Promieniowanie słoneczne

 

Promieniowanie ultrafioletowe jest najlepiej poznanym i najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na jakość skóry. Wywołuje stres oksydacyjny, czyli wzrost liczby wolnych rodników, uszkadzających DNA komórek skóry. Uszkodzone komórki nie produkują w prawidłowy sposób kolagenu, elastyny (włókien skórnych) i elementów macierzy takich jak kwas hialuronowy. Promienie UVA i podczerwień docierając do głębokich warstw skóry degradują również bezpośrednio już istniejące włókna kolagenowe i inne struktury białkowe oraz uszkadzają ściany naczyń.

 

Poprzez uszkodzenia DNA komórkowego ultrafiolet może być odpowiedzialny również za powstawanie ognisk nieprawidłowego rogowacenia oraz nowotworów skóry. Skóra broni się przed promieniowaniem ultrafioletowym poprzez wytwarzanie barwnika - melaniny. Jest ona produkowana w naskórku i ma za zadanie chronić głębsze warstwy skóry przed działaniem promieni świetlnych. Niestety z wiekiem ten proces obronny przestaje być sprawny- spada aktywność melanocytów, a barwnik gromadzi się nierównomiernie, doprowadzając do powstawania przebarwień. 

 

Po długotrwałym „ataku” promieniowania ultrafioletowego skóra staje się przesuszona, szybciej wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, znacznie głębsze i bardziej liczne niż te powstające wskutek samych procesów endogennych. Widzimy porozszerzane naczynka krwionośne (tak zwane pajączki naczyniowe), powstają zmiany ogniskowe o charakterze przebarwień, brodawek, a nawet nowotworów skóry. Jest to tak zwane fotostarzenie skóry.

 

Transepidermalna utrata wody (TEWL)

 

Utrata wody w skórze pogarsza warunki metaboliczne dla komórek.  Pracują wtedy słabiej, wytwarzając mniej włókien kolagenowych, mniej elastyny oraz mniej substancji wypełniających przestrzenie między włóknami. Niedobór wody (przesuszenie), który może być wywołany przez czynniki zewnętrzne, jak również przez niewłaściwą pielęgnację, prowadzi do uszkodzenia ochronnej bariery wodno-lipidowej na powierzchni skóry oraz przyspiesza powstawanie objawów starzenia. Dlatego zapewnienie skórze optymalnego nawilżenia jest podstawą pielęgnacji w każdym wieku.

 

Dieta

 

Rozpatrując wpływ diety na procesy starzenia się skóry, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim proces glikacji białek. Dochodzi do niego na skutek spożywania nadmiaru cukrów. Cukry łącząc się z białkami, aktywują kaskadę reakcji chemicznych, w wyniku których powstają szkodliwe produkty. Proces ten doprowadza do uszkodzenia najistotniejszych struktur białkowych skóry- włókien kolagenowych, które stają się przez to mniej elastyczne. Glikacja dotyczy również kolagenu naczyń krwionośnych, przez co stają się one sztywne, co pogarsza ukrwienie skóry. Jakkolwiek glikacja jest procesem endogennym, to z pewnością możemy nasilić ten proces poprzez spożywanie dużych ilości cukru, jak również przez palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera bardzo duże ilości toksyn, które stymulują glikację białek. Stąd też można łatwo zauważyć, jak szybko postępują procesy starzenia u palaczy, wywołując tzw. „skórę palacza” o zażółconym odcieniu i dużej ilości zmarszczek. Glikacja prowadzi również do wytworzenia szkodliwych reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), a powstały stres oksydacyjny napędza zwrotnie procesy glikacji.

 

Stres oksydacyjny jest istotnym czynnikiem przyspieszającym starzenie. Dlatego stosowanie fotoprotekcji oraz antyoksydantów jak np. te zawarte w  Serum antyoksydacyjnym Oilage w codziennej pielęgnacji skóry to kolejne, poza nawilżaniem, podstawowe kroki dla zachowania młodej, promiennej skóry. 

 

Materiał powstał we współpracy z dr n. med. Małgorzatą Berner-Rutkowską, specjalistą dermatologiem. 

 

Serum antyoksydacyjne Oilage

 

Zalecane do: porannej i nocnej pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy, szyi i dekoltu z widocznymi oznakami starzenia się.
 
Sposób użycia: 1. Nanieść na twarz, szyję i dekolt kilka kropel serum, delikatnie wmasować i wklepać, pozostawić do wchłonięcia. 2. Zwilżyć wodą środkowe zagłębienie dłoni, a następnie nanieść w to miejsce kilka kropel serum. Potrzeć energicznie palcami drugiej ręki zwilżone miejsce, aż do uzyskania delikatnie mlecznej konsystencji. Tak otrzymaną emulsję nanieść na twarz, szyję i dekolt, delikatnie wmasować.
 
 • Nowoczesna olejowa formuła anti-ageing
 • Przywraca skórze jędrność i młody wygląd
 • Intensywnie rewitalizuje skórę
 • Poprawia jej nawilżenie i gładkość
 • Przywraca spójność i gęstość macierzy komórkowej naskórka
 • Ujędrnia skórę i redukuje zmarszczki
 • Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy chroni skórę przed wolnymi rodnikami
 • 89,6% składników pochodzenia naturalnego
 • Niekomedogenne
 • Hypoalergiczne
 • Przebadane klinicznie
 
Pojemność: 30 ml.
Cena: 80,00 zł.
 
 
 
Źródło: PR Dermedic

Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl