23 Oct
Yves Saint Laurent i jego szkice
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR

 

18 października 2017 na Warszawskim Festiwalu Filmowym, odbył się premierowy pokaz koprodukcji telewizji ARTE - „Yves Saint Laurent i jego szkice” w reżyserii Loïca Prigenta.

Licznie przybyłych gości powitali: Anne Durupty, Wiceprezeska ARTE G.E.I.E. i Dyrektor Generalna ARTE France oraz Stefan Laudyn, Dyrektor WFF.

 

Na projekcji pojawili się przedstawiciele ambasad Francji, Niemiec, Irlandii oraz instytucji kulturalnych: Institut français, Goethe-Institut, British Counsil, a także się znane postaci polskiego środowiska modowego i mediów, m.in.: Magdalena Cielecka, Roma Gąsiorowska, Tomasz Ossoliński, Robert Kupisz, Dorota Williams, Viganna Papina, Tomasz Jacyków, Laura Samojłowicz, Ryszard Rembiszewski, Anna Piszczałka, Ewa Niespodziana, Daniel Wieleba.

 

Dokument „Yves Saint Laurent i jego szkice” przywraca do życia piękne i nieudostępniane dotąd szerszej widowni prace człowieka, który sprawił, że świat spojrzał na modę z zupełnie nowej perspektywy.

 

Film jest dostępny dla szerokiej publiczności na bezpłatnej platformie VOD ARTE PO POLSKU od 19 października do 2 grudnia br.

 

Yves Saint Laurent, jeden z najbardziej znanych domów mody na świecie, przez lata kształtował historię mody. Marka stała się ikoną współczesnej elegancji i szyku, a jej twórca - prawdziwą legendą. Wszystkie kreacje spod znaku YSL powstawały na podstawie szkiców Yves’a Saint Laurenta – jednego z najbardziej utalentowanych ilustratorów mody wszechczasów. W archiwach fundacji Pierre Bergé - Yves Saint Laurent przechowywane są tysiące niepublikowanych dotąd prac – od wczesnych lat Saint Laurenta po jego ostatnią kolekcję z 2002 roku. Reżyserowi filmu, Loïcowi Prigentowi jako pierwszemu udało się zdobyć do nich dostęp. Wzbogacone komentarzami historyków mody, dawnych współpracowników Yves Saint Laurenta oraz Pierre’a Bergé – partnera życiowego artysty, tworzą opowieść nie tylko o życiu i karierze wielkiego projektanta, ale także o historii mody, w której kreowaniu miał nieoceniony wkład.

 

Twórca dokumentu, Loïc Prigent jest autorem wielu obrazów poświęconych modzie - tematem jego filmów byli między innymi: Marc Jacobs & Louis Vuitton, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen czy Chanel, ale także zjawiska, jak te przedstawione w dokumentach British style czy Fashion Scandals.

 

Tytuł polski:              Yves Saint Laurent i jego szkice

Reżyser:                    Loic Prigent

Producent:                Elodie Bernard, Laurent Bon, Yann Barthès, Loic Prigent

Dyrektor fotografii: Tristan le Guillou, Julie Lazare, Julien da Costa

Główne postaci:       Pierre Bergé, Olivier Saillard, Laurence Benaim, Soizic Pfaff, Elie Top, Paule Monory, Paule Boncour

Czas trwania filmu:  60 min

 

Wszystkie programy ARTE po polsku dostępne są bezpłatnie na: www.arte.tv/pl.

 

 

Źródło: PR


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl