19 Jun
EtnoKraków/Rozstaje 2018
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR KBF

 

Ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów pojawi się w Krakowie na początku lipca, podczas jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

 

Festiwal zainaugurują: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia), którzy 4 lipca wystąpią w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Festiwal potrwa do 7 lipca 2018.

 

Dla uważnych obserwatorów polskiego życia muzycznego oczywistą kwestią powinno być to, że festiwal EtnoKraków/Rozstaje należy do grona najważniejszych dorocznych imprez w naszym kraju, a pewnie i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music (wielość określeń zwiastuje bogactwo stylów i odniesień). Oczywiście jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie.

 

„W lipcu odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja tej imprezy i wolno żywić przekonanie, że i tym razem, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, odbije się ona szerokim echem” – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Przez minione dwie dekady wystąpiła podczas kolejnych edycji festiwalu niezliczona rzesza twórców ze wszystkich stron świata, blisko 400 zespołów, reprezentujących niespotykaną różnorodność stylistycznych odniesień – zawsze szukających jednak natchnienia czy inspiracji w muzyce źródłowej, tradycyjnej. Nie czas tu i miejsce na wymienianie bohaterów poszczególnych edycji Rozstajów, ale faktem jest, że gośćmi bywali zarówno wielce obiecujący debiutanci i artyści mniej znani szerszej publiczności, jak i niekwestionowane gwizdy o międzynarodowej renomie.”

 

Twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński zapewnia: „Jubileuszowa odsłona festiwalu obfitować będzie w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Inauguracja zapowiada się sensacyjnie, a program pierwszego wieczoru powinien zachwycić zarówno wiernych bywalców festiwalu, wielbicieli gatunku i znawców, jak również publiczność, która na co dzień nie obcuje z tą formą muzykowania. To wieczór, który trafi do zdeklarowanych entuzjastów muzyki tradycyjnej, źródłowej „in crudo”, jak i do wszystkich słuchaczy otwartych na niebanalne brzmienia, pełne pasji poszukiwania i artystyczne prezentacje na najwyższym światowym poziomie. To sformułowania w pełni uzasadnione, bohaterami pierwszego wieczoru będą bowiem twórcy o takiej właśnie renomie: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia).”

 

O Alimie Qasimovie brytyjski Guardian napisał, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. Mugham to wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova. Ich ekstatyczne wokalne porywają publiczność i zachwycają recenzentów we wszystkich zakątkach globu W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów na świecie.

 

Do grona wybitnych postaci należy też Alireza Ghorbani. To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

 

Wreszcie bracia bliźniacy Ratko i Radiša Teofilović. Największą twórczą inspiracją stała się dla nich kultura muzyczna Serbii i całych Bałkanów. W swoich własnych, autorskich interpretacjach  sięgają do oryginalnej, wcześniej nie wykorzystywanej formuły dwugłosowej a capella. Świetnie są przyjmowani zarówno przez recenzentów muzycznych, jak i przez publiczność.

 

Terminy koncertów:

 

4 lipca 2018       18.00-19.10 Alireza Ghorbani (Iran)

4 lipca 2018        19:30-20:30 Teofilović Brothers (Serbia)

4 lipca 2018       21.00-22.30 Alim Qasimov & Fargana Qasimova (Azerbejdżan)

 

Wszystkie koncerty 4 lipca odbywają się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15.

 

Bilety (30zł) oraz karnety jednodniowe (60zł) na festiwalowe koncerty można będzie kupić od środy  25 kwietnia 2018 od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

 

Inspirowany polskimi pieśniami tradycyjnymi, okrzyknięty sensacją sezonu teatralnego spektakl DO DNA w reżyserii Ewy Kaim z udziałem studentów AST w Krakowie, warsztaty i noce tańców: hiszpańskich, brazylijskich, polskich, w energii balfolk i etnoelectro, warsztaty pieśni tradycyjnych: polskich, ukraińskich, romskich i wschodniego pogranicza, spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim dedykowane tradycjom muzyki żydowskiej – to niektóre tylko z atrakcji zapowiadających i towarzyszących tegorocznej XX edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

 

Zapowiedź głównych wydarzeń festiwalowych to m.in. koncertowe pasmo EtnoKraków/Rozstaje PROLOG, który inaugurujemy już 8 czerwca w festiwalowym klubie Strefa koncertem Velme Ghurt & Porto Meskla w międzynarodowej ukraińsko-polsko-włoskiej obsadzie. Przed nami również koncert Ani Brody: Jankiel w spódnicy (16.06) i odrębny koncert artystki dla dzieci i rodziców (17.06). W ramach Wianków – Święta Muzyki w klubie festiwalowym Strefa (23.06) wystąpi kapela Maliszów i reprezentacja krakowskich grup wokalnych Swada+Dola. Dzień później (24.06): włoska muzyka tradycyjna i koncert Addhrai. Kolejny weekend (29.06): Kinga Rataj Trio i koncert fado. 1 lipca w Radio Kraków (Studio im. Romany Bobrowskiej): Yograi Naik (Indie) – wirtuoz sitaru i fińska grupa wokalna Tuuletar (koncert transmitowany będzie na antenie Radia Kraków).

 

EtnoKraków/Rozstaje to również cykl warsztatów tańców tradycyjnych: hiszpańskich (Kastylia-La Mancha / Vigüela), włoskich (tarantella / Chiara Scarfato), brazylijskich (forró / Camila Alves), polskich (krakowiaki / Katarzyna Chodoń i Arkadiusz Szałata); w energii balfolk (m.in. tańce bretońskie / Balquemia, Sprnkle Blizzard)orazwarsztaty pieśni tradycyjnych: polskich (Ania Broda, Joanna Słowińska), ukraińskich (Sofia Herian), romskich (Masha i Olga Natanson) i wschodniego pogranicza (Julia Charytoniuk).

 

Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów (7.07), na którey złożą się opowieści, filmy z badań terenowych i koncert kapeli Raraszek. Warsztaty ŻyWej Pracowni (Kraków, ul. Celna 5) pozwolą nam zgłębiać tajniki rzemiosła tradycyjnego.

 

Teatralnym i muzycznym epilogiem festiwalu będzie – inspirowany polskimi pieśniami tradycyjnymi – spektakl DO DNA w reż. Ewy Kaim (w dwóch odsłonach: 08.07 godz. 17.00 oraz 20.00), jedno z najgoręcej przyjętych przez publiczność i krytykę przedstawień sezonu, z udziałem studentów (aktualnie: absolwentów) krakowskiej AST.

 

...

 

>> warsztaty muzyczne, spotkania w klubie Strefa, Kraków, ul. św. Tomasza 31

informacje, rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń

 

>> noce tańca, spotkania w klubach Strefa i Alchemia: wstęp wolny

 

>> warsztaty w Muzeum Etnograficznym im Seweryna Udzieli w Krakowie, Plac Wolnica 1

bilety: 35 zł (płatność przelewem) / rezerwacje, informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń

 

>> warsztaty rzemiosła tradycyjnego: ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Celna 5

informacje, rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń

 

>> Forró Kraków 6-8 VII

informacje, rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

wstęp na wszystkie spotkania: 170 zł (wszystkie zajęcia plus imprezy)

zajęcia dla początkujących: 150 zł (impreza wliczona w cenę)

zajęcia dla zaawansowanych: 150 zł (impreza wliczona w cenę)

sobotnia impreza forró – 35 zł

 

>> spektakle w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, ul. F. Straszewskiego 22, 30-001 Kraków, Scena im. Stanisława Wyspiańskiego, 8 lipca, godz. 17.00 oraz godz. 20.00; bilety można rezerwować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu w
Dziale Organizacji Teatru AST i Promocji (ul. Straszewskiego 22 w Krakowie)
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. 
tel. 12 430 15 92, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi..

 

 

Źródło: PR KBF


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl