08 Oct
Beethoven według Savalla
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR KBF

 

Najbliższy koncert cyklu ICE Classic będzie spotkaniem arcydzieła z wybitnym artystą – Beethovenowskie opus magnum, czyli IX Symfonię wykona orkiestra Le Concert des Nations pod kierownictwem swego założyciela – Jordiego Savalla.

Artyści wystąpią w Centrum Kongresowym ICE Kraków 13 października 2020 roku.

 

Jordi Savall, artysta ikoniczny dla każdego miłośnika muzyki dawnej, gambista, dyrygent, twórca oraz współtwórca ponad 230 albumów płytowych sięga również po repertuar klasyczny i romantyczny. Aby móc realizować większe projekty, angażujące zespół liczniejszy niż ten potrzebny do grania muzyki barokowej czy renesansowej, Savall założył – wraz ze zmarłą w 2011 roku małżonką Montserrat Figueras – orkiestrę Le Concert des Nations, która w ubiegłym roku obchodziła trzydziestolecie swojego istnienia.

 

Wielonarodowy zespół, składający się z muzyków z krajów łacińskich, był jednym z pierwszych, który wprowadził praktykę grania muzyki XVIII i XIX wieku na instrumentach historycznych. Ma na swoim koncie nagrania dzieł Couperina, Bacha (Savall dokonał m.in. własnej rekonstrukcji Pasji według św. Marka) Haendla, Telemanna, Rameau czy Mozarta. Teraz przyszedł czas na Beethovena.

 

Stworzona przez Savalla wytwórnia Alia Vox niedawno zaprezentowała nagrania pięciu Beethovenowskich symfonii, a kolejne są w trakcie realizacji. Seria pod nazwą „Beethoven – Révolution” będzie miała jedną ze swoich odsłon już niebawem w Krakowie. Zabrzmi jedna z najbardziej rewolucyjnych symfonii w dziejach muzyki – słynna IX, w której Beethoven jako pierwszy w dziejach tej formy wykorzystał głos ludzki. Koncert wpisuje się w szerszy projekt Beethoven Academy 250, zainicjowany w związku z przypadającą w 2020 roku 250. rocznicą urodzin kompozytora. W ramach projektu Savall zgłębia kolejne symfonie wielkiego twórcy, pracuje nad ich wykonaniami oraz nagraniami wraz z Le Concert des Nations, której skład uzupełniają młodzi muzycy zaproszeni specjalnie do tego projektu.

 

Jordi Savall po raz pierwszy wystąpi w ramach cyklu ICE Classic, ale nie będzie to pierwszy koncert z jego udziałem organizowany przez KBF. Podczas Festiwalu Misteria Paschalia Katalończyk gościł w Krakowie rokrocznie w latach 2008-2016.

 

Możemy się spodziewać, że ostatnia symfonia Beethovena, nazywana „boskim objawieniem”, „Marsylianką ludzkości” czy „symfoniczną alfą i omegą”, zabrzmi – wraz z Odą do radości, którą wybrano na hymn Unii Europejskiej – w zupełnie nowej szacie dźwiękowej instrumentów historycznych oraz ożywczej interpretacji Savalla i Le Concert des Nations.

Mateusz Ciupka, autor bloga “Szafa Melomana”

Na koncert zapraszają Miasto Kraków i KBF.

 

 

Źródło: PR KBF


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl