10 May
Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Foto: Agnieszka Zięba TylkoStyl

 

Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło wystawę stałą w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w nowej aranżacji.

Na wystawie w Arsenale zaprezentowano łącznie 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

 

Wystawa stała sztuki starożytnej z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, mieszcząca się na pierwszym piętrze w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, ma na celu ukazanie kompleksowego obrazu sztuki kultur starożytnych.

 

Zwiedzanie Galerii Sztuki Starożytnej to podróż przez kraje basenu Morza Śródziemnego: Grecję, Italię, Egipt i Bliski Wschód – mówi kurator wystawy dr Dorota Gorzelany-Nowak.– Zaczynamy od Egiptu, czyli zabytków najstarszych. Stamtąd przenosimy się w czasie i przestrzeni do Italii, gdzie poznajemy kulturę etruską. Dalej wędrujemy na południe, by zobaczyć zabytki południowej Italii – tam, gdzie działały warsztaty greckie. Kolejny krok to poznawanie kultury rzymskiej, czyli obiektów z epoki cesarstwa rzymskiego. Następnie przenosimy się do Grecji, a stamtąd wędrujemy na Bliski Wschód, gdzie znajdują się zabytki mezopotamskie, a także kartagińskie, czyli sztuka punicka. Na koniec wracamy do Egiptu w czasach późnorzymskich. Otwarta architektura ekspozycji daje nam możliwość porównania różnych kultur, poznajemy na przykład, w jaki sposób chowano zmarłych w Egipcie, Etrurii czy też na trenach rzymskich.

 

Nazwa galerii Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej ma podkreślać ogromne znaczenie starożytności dla kształtowania się cywilizacji europejskiej. Na wystawie każdy znajdzie jakąś część, która go zainteresuje.

 

 

Trzon wystawy w Arsenale stanowi zbiór starożytności pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX w. Jego istotnym uzupełnieniem jest zespół 150 obiektów sztuki antycznej – rzymskich i greckich – Artura Potockiego, zakupiony od spadkobierców pod koniec ubiegłego roku. Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 r. w Rzymie, były przechowywane w pałacu w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 r., zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję, sprowadziła ją do Krakowa. Część tego zbioru – w tym 150 dzieł sztuki antycznej, głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie – znalazła schronienie w tymże Muzeum i jako depozyt przeszła w 1950 r. pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. W skali polskich zbiorów muzealnych stanowią one unikatowy zespół o wyjątkowym znaczeniu jakościowym, merytorycznym i kolekcjonerskim.

 

Wśród zabytków znajdują się min.:

 

  • rzeźby,
  • marmurowe posągi,
  • biżuteria,
  • naczynia z brązu,
  • fragmenty sarkofagów.

 

Jako dopełnienie głównej ekspozycji sztuki starożytnej zwiedzający może zobaczyć dwie wystawy w Basztach przylegających do budynku Arsenału: wybór monet w Gabinecie Numizmatycznym mieszczącym się w Baszcie Stolarskiej oraz zespół najlepszych i najbardziej charakterystycznych obiektów z terenu Polski pochodzących z kolekcji prehistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego, zlokalizowany w Baszcie Ciesielskiej.

 

 

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich godziny otwarcia:

 

Wtorek: 10.00 – 18.00.

Środa – niedziela: 10.00 – 17.00.

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00.

 

 

Źródło: PR MNK

 

 


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl