31 May
61. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR KFF

 

Uroczystą galą w kinie Kijów i projekcją filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz.

 

Hometown” Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły rozpoczął się w niedzielę wieczorem 61. Krakowski Festiwal Filmowy. W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu, wziął udział Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, członkowie jury oraz bohaterowie filmu: Ryszard Horowitz i jego siostra, Bronisława Horowitz-Karakulska.

 

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom. W tym roku w programie znajdzie się 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się równolegle w kinach i w Internecie.

 

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia norweska. W ramach cyklu Fokus na Norwegię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Norwegii oraz program dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu jest Ambasada Królestwa Norwegii i Norweski Instytut Filmowy.

 

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego w poniedziałek, 31 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuk otrzyma Piotr Dumała - mistrz animacji i twórca autorskich technik filmowych. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego lekcja mistrzowska.

 

Plenerowe pokazy sekcji Dźwięki muzyki w Kinie pod Wawelem to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od wtorku do piątku (1- 4 czerwca), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje dokumentalnych filmów muzycznych. Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła. 

 

Pokazy w plenerowym Kinie pod Wawelem otworzył w niedzielę 30 maja światowa premiera filmu “Siostry rzeki” Cecylii Malik poprzedzona warsztatami i happeningami artystycznymi. W poniedziałek, 31 maja widzowie plenerowego kina będą mieli okazję zobaczyć film laureata Oscara Kevina Macdonalda “Dzień z życia 2020” stworzony z ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań z całego świata.

 

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania pod wspólnym tytułem SOLARIS będą tym razem inspirowane twórczością Lema. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach - Laureaci festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata - Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

 

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz siódmy znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

 

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja - 6 czerwca 2021 r równolegle w krakowskich kinach i w Internecie.

 

 

Źródło: PR KFF

 


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl