23 Jun
Świętuj Wianki w Krakowie
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR KBF

 

Coraz dłuższe i cieplejsze dni, bujna zieleń na Plantach i słońce odbijające się w oknach krakowskich kamienic…

 

Wszystkie znaki wskazują że wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nimi jak co roku festiwal Wianki w Krakowie! Już 24 czerwca powitamy wakacje muzyką, kwiatami i mocą atrakcji w całym mieście.

 

Centrum muzycznych wydarzeń 24 czerwca będzie scena na Powiślu. Przy bulwarze Czerwieńskim usłyszymy w tym roku kolejno: Dinę Jashari z zespołem Drugari, Kasię Lins, Piotra Ziołę oraz Miuosha, z którym gościnnie wystąpią Julia Pietrucha, Piotr Zioła i Marek Dyjak. Podczas tego ostatniego koncertu artyści zaprezentują po raz pierwszy nowy repertuar przygotowany specjalnie z okazji stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej.

 

To nie koniec muzycznych atrakcji, bo już od godziny 16.00 na Plantach będziemy mogli natknąć się na muzyków Ulicznego Grania. Wszystkich, którym niestraszne jest poranne wstawanie (albo w najkrótszą noc w roku nie zwykli spać), zachęcamy do udziału w niezwykłym wokalnym wydarzeniu – bez kabli, prądu i głośników. 25 czerwca o świcie w parku Jordana odbędzie się koncert pieśni litewskich, ukraińskich i polskich, nawiązujących do symboliki ognia, wody, tradycji kupalnych i świętojańskich. Otworzy on tegoroczną XXV edycję festiwalu EtnoKraków / Rozstaje. Zaśpiewają: Ola Bilińska & siostry Kriščiūnaitė (Polska/Litwa), Joanna Słowińska z grupą Dola, zespół Śpiewu Przyczyna oraz Iryna Kłymenko & Babskij Kozaczok (Ukraina).

 

Nie zabraknie też atrakcji dla rodzin! Astronomiczne eksperymenty i warsztaty, zabawy i ciekawostki, oglądanie meteorytów i obserwowanie ciał niebieskich, mobilne planetarium i ponad pięciometrowa makieta Słońca, a także wiankowe zabawy, poszukiwanie baśniowego kwiatu paproci, warsztaty sensoryczne i strefa zabawy – 24 czerwca na Wesołej odbędzie się piknik naukowo-przyrodniczy, który upłynie pod znakiem kosmicznych atrakcji. Dosłownie i w przenośni. Wydarzenie nawiązuje do Roku Kopernika, ale również do Wianków, tradycji świętojańskich i letniego przesilenia. Dla dzieci i młodzieży przygotowano szereg warsztatów, zabaw i pokazów naukowych – to świetna okazja, by ciekawie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Gospodarzem przestrzeni jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która zaprasza do dzielnicy Wesoła.

 

Jeśli witamy lato, to muszą pojawić się kwiaty. W sobotę na Plantach pojawią się stacje plecenia wianków, przy których chętni będą mogli stworzyć własne florystyczne dzieła z dostępnych materiałów. Tradycyjnie odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy wianek. W godzinach 14.00–16.00 na bulwarze Czerwieńskim będzie można oddać konkursowy wianek, który zostanie oceniony przez jury. Wręczenie nagród odbędzie się na scenie przy ul. Powiśle 11 o godz. 17.40. Formularze zgłoszeniowe dostępne będą na stronie festiwalu.

 

 

Źródło: PR KBF


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl