03 Nov
Open Eyes Art Festival 2023
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR ASP

 

Open Eyes Art Festival organizowany jest po to, aby stworzyć i oddać do dyspozycji widzów przestrzeń otwartych oczu, wspólnej imaginacji, wzajemnego kultywowania odmienności, celebrowania wolności i spotkań.

Trzecia edycja tego święta sztuki tradycyjnie już poprzedzać będzie Międzynarodowy Kongres Open Eyes Economy Summit.

 

Open Eyes Art Festival oficjalnie rozpocznie się7 listopada 2023 r. w poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika 15. Festiwal otworzy wernisaż wystawy Open Art, której kolejna odsłona zaprezentuje najlepsze artystyczne projekty studenckie wyłonione w ramach konkursu Open Call. Ważną postacią tegorocznej edycji OEAF został Tadeusz Kantor – w Galerii – Pracownia Tadeusza Kantora oraz w Muzeum ASP zaprezentujemy jego rysunki z włoskiej kolekcji Stefanii Pigi. W Cricotece przedstawiony będzie również projekt „Cloakroom”, prezentację opierającą się na kuratorskim badaniu i poszukiwaniu inspiracji twórczością i postacią Tadeusza Kantora we współczesnych sztukach wizualnych.

 

W programie OEAF 2023 znalazły się również wystawy i konferencje. Wśród artystów, których twórczość będzie prezentowana w ramach festiwalu znaleźli się m.in Stelarc – australijski artysta współczesny, czy związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Andrzej Bednarczyk i Katarzyna Wójcicka. W program festiwalu wpisaliśmy również przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawę Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL.

 

W ramach festiwalu zaprezentowana będzie kolejna, dziesiąta już edycję cyklu wystawienniczego Przestrzeń dla sztuki (popularyzującego dorobek wybitnych artystów i pedagogów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), której bohaterami będą Krystyna i Jerzy Nowakowscy. Trzy równoległe wystawy przekrojowo prezentujące twórczość artystów wypełnią Galerię Białą Nowohuckiego Centrum Kultury oraz przestrzenie krakowskich uczelni: Galerii ASP w Krakowiei Galerię GAP na Uniwersytecie Ekonomicznym.

 

Open Eyes Art Festival będzie obecny również na Kongresie Open Eyes Economy Summit w dn. 21-22 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków gdzie zostanie zaprezentowany najnowszy film dokumentalny Ewy Ewart Do ostatniej kropli, który został wyróżniony m.in. na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, a w przestrzenie Centrum Kongresowego zostaną wypełnione sztuką performatywną Łukasza Błażejewskiego.

 

Wernisaż wystawy Inspiracje Picassem, gdzie zaprezentujemy prace Dariusza Vasiny i Marioli Wawrzusiak-Borcz będzie wydarzeniem wieńczącym Open Eyes Art Festival, odbędzie się 23 listopada w Instytucie Cervantesa.

 

 

Źródło: PR ASP


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl