09 Nov
Wystawa w DESA Abakanowicz x McQueen
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR DESA Unicum

 

Sztuka Abakanowicz zawładnęła wybiegiem na Paris Fashion Week, a teraz pojawi się w Warszawie

 

Pokaz Aleksandra McQueena podczas tegorocznego paryskiego tygodnia mody odbił się szerokim echem w mediach na całym świecie. Żegnająca się z marką projektantka Sarah Burton, zainspirowana twórczością Magdaleny Abakanowicz, uczyniła artystkę bohaterką swojej ostatniej kolekcji. A już wkrótce jej niezwykłą sztukę będzie można podziwiać w Warszawie, podczas wystawy monograficznej w DESA Unicum.

 

Sarah Burton od 2010 roku kierowała domem mody Alexander McQueen, gdzie pracowała od lat 90. Zasłynęła swoją ponadczasową estetyką i niezwykłym szacunkiem do rzemiosła krawieckiego, któremu hołd złożyła swoją ostatnią, pożegnalną kolekcją na wiosnę/lato 2024, zaprezentowaną podczas paryskiego tygodnia mody. Znaczna część projektów zainspirowana była tzw. Abakanami, czyli tkaninami Magdaleny Abakanowicz. Wykorzystano je także jako dekorację wybiegu. Burton miała okazję obejrzeć sztukę polskiej artystki podczas przekrojowej wystawy w Tate Modern „Magdalena Abakanowicz: Every Tangle Of Thread And Rope". Jej uwagę zwróciła przede wszystkim niezwykła forma i struktura Abakanów, które – podobnie jak ubrania – poruszają się pod wpływem ruchu, a także pracują ze światłem i powietrzem.

 

Kolekcja ta inspirowana jest kobiecą anatomią, Królową Elżbietą I, krwistoczerwoną różą i Magdaleną Abakanowicz, transgresywną i niezwykle kreatywną artystką, która nigdy nie chciała pójść na kompromis w swojej wizji – mówiła sama projektantka.

 

Już w listopadzie miłośnicy mody i twórczości Magdaleny Abakanowicz będą mieli okazję obejrzeć niezwykłą wystawę monograficzną artystki w Warszawie. DESA Unicum zaprezentuje przeszło 30 obiektów z różnych okresów życia Abakanowicz, w tym aż 4 tkaniny. Właśnie te Abakany zasługują na szczególną uwagę. Stworzone w latach 70. i 80. gobeliny od dawna inspirują artystów różnych sztuk, o czym najlepiej świadczy ostatni pokaz McQueena. Przedstawione na wystawie tkaniny z uwagi na swój charakter dobrze nawiązują do tego, co zaprezentowała Sarah Burton w Paryżu. Szczególnie Abakan zatytułowany „Black” łączy się z wizją projektantki: jego trójwymiarowość i performatywny charakter wyraźnie związany jest z jej koncepcją modową. Dodatkowo Abakany, podobnie jak ubrania, mogą być odbierane także zmysłem węchu ze względu na swoisty zapach sizalu (włókna otrzymywanego ze specjalnego gatunku agawy).

 

Abakany często nazywane są dziełami totalnymi, które, podobnie jak architektura, działają na wiele zmysłów, nie tylko wzrok czy dotyk. Jest to szczególnie ważne w kontekście bardzo „ucieleśnionej” oraz „włóknistej” twórczości Abakanowicz. Jak sama mówiła, człowiek to „struktura włóknista” i ten zamysł najlepiej widoczny jest właśnie w tkaninach. Gobeliny artystki bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach. Można je natomiast spotkać w otoczeniu muzealnym, na przykład w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy też w Tate Modern w Londynie. Pojawienie się tych prac na aukcji zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Ekspozycja w DESA Unicum to pierwsza tak bogata wystawa monograficzna Abakanowicz w Warszawie – mówi Wiktor Komorowski, kurator wystawy i ekspert DESA Unicum.

 

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum startuje już 10 listopada i potrwa do 23 listopada. Fani twórczości artystki odnajdą na ekspozycji nie tylko tkaniny, ale również rzadkie w kontekście jej całej twórczości obrazy olejne na płótnie, a także rysunki i grafiki.

 

Kurator wystawy: Wiktor Komorowski

 

Wystawa: 10 – 23 listopada 2023

Aukcja: 23.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa.

 

 

Źródło: PR DESA Unicum


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl