24 May
17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie trwa
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
FMF2024 Daniel Pemberton fot Borys Słuszniak. Źródło: PR KBF

 

Kompozycja Jana A.P. Kaczmarka z filmu Niewierna rozpoczęła pierwszy koncert 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Przed nami między innymi gala muzyki polskiej oraz wydarzenie Disney. Król lew – film z muzyką na żywo. Od piątku otwarte jest też Miasteczko Festiwalowe przy Galerii Kazimierz.

 

W środę 22 maja uroczysty koncert Traces of Memory w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otworzył 17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyli prezydent miasta Krakowa Aleksander Miszalski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. „Festiwal Muzyki Filmowej już na trwałe wpisał się w życie kulturalne Krakowa. Tegoroczna edycja ma jednak wyjątkowy wymiar. […] To edycja jubileuszy, ale niestety także wspomnień o wielkich artystach, których nie ma już wśród nas. Dwa dni temu odszedł kompozytor i zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Człowiek nierozerwalnie związany z Krakowem, filmem i muzyką. Dobry duch Festiwalu Muzyki Filmowej, który w tym roku poświęcamy także jego pamięci” – mówił prezydent Aleksander Miszalski.

 

„Koncert inaugurujący Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej, który miałem zaszczyt otworzyć razem z prezydentem Krakowa, miał szczególnie uroczysty charakter, ze względu na obchody 30-lecia polskiej premiery Listy Schindlera Stevena Spielberga. Oskarowa ścieżka dźwiękowa z filmu amerykańskiego kompozytora Johna Williamsa w Krakowie brzmiała wyjątkowo. Symfonia Elliota Goldenthala, utwory wybitnych polskich kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego oraz Antoniego Komasy-Łazarkiewicza – w połączeniu z muzyką klezmerska zespołu Kroke były doskonałym dopełnieniem programu. Dla mnie osobiście ogromnie poruszającym momentem była możliwość spotkania i rozmowy z dwójką ocalałych z Holokaustu. Wśród gości dzisiejszego koncertu byli też polscy laureaci Oscara za film Lista Schindlera w kategorii najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz – Allan Starski i Ewa Braun oraz gość specjalny tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej, amerykański kompozytor i zdobywca Oscara Elliot Goldenthal. Z całego serca dziękuję organizatorom – Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz Konsulatowi Stanów Zjednoczonych w Krakowie za ten niezwykły wieczór pełen zadumy i refleksji” – napisał na portalu X ambasador Mark Brzezinski.

 

W czwartek 23 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas wydarzenia International Gala: Individuals publiczność wysłuchała między innymi muzyki z głośnym filmów ostatnich sezonów. Koncert był wyjątkową okazją, by spotkać wybitnych kompozytorów średniego pokolenia – Daniela Pembertona, Martina Phippsa, Roba Simonsena i Anthony’ego Willisa – i usłyszeć motywy z takich filmów jak Wieloryb, Obiecująca. Młoda. Kobieta, Napoleon czy Spider-Man: Poprzez multiwersum. Tego wieczora nagrodę Ambasadora FMF otrzymał Dirk Brossé, uznany na arenie międzynarodowej belgijski dyrygent i wielokrotnie nagradzany kompozytor.

 

W nadchodzących dniach FMF zaprezentuje m.in. kompozycje polskich twórców, między innymi Alka Dębicza, Pawła Lucewicza, Arkadiusza Reikowskiego, Jerzego Rogiewicza i Łukasz „L.U.C.” Rostkowskiego. Nie zabraknie też kultowej muzyki Johna Williamsa i Hansa Zimmera.

 

Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem i koncerty zostały już wyprzedane. Nie trzeba jednak mieć biletu, by skorzystać z programu Miasteczka Festiwalowego przy Galerii Kazimierz. Tam, na świeżym powietrzu, można wziąć udział w warsztatach i spotkaniach oraz wysłuchać recitali. Na sobotę i niedzielę w ramach kina plenerowego zaplanowano pokazy filmów Vinci oraz Wieloryb. A już w piątek podczas silent disco plac przy Galerii Kazimierz zmieni się w największy dancefloor Krakowa – aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy pobrać bezpłatną wejściówkę na stronie KBF: Bilety).

 

Festiwal Muzyki Filmowej to także Forum Audiowizualne – cykl spotkań w Pałacu Potockich. „Program branżowy obejmuje między innymi warsztaty z młodymi kompozytorami i reżyserami w Lusławicach i sesję nagraniową. Tym, na co szczególnie czeka szerokie grono miłośników muzyki filmowej, są z pewnością spotkania z najbardziej cenionymi twórcami” – mówi dyrektorka KBF Carolina Pietyra. W sobotę 25 maja z publicznością Forum Audiowizualnego spotkają się kompozytorki i kompozytorzy nominowani do nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku: Bartosz Chajdecki, Jan Komar, Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Zygmunt Konieczny, Paweł Lucewicz, Jerzy Rogiewicz, Łukasz „L.U.C” Rostkowski, Wojtek Urbański, Łukasz Targosz, Natalia Zamilska, Hubert Zemler i Karolina Rec-Jarmulska. Zwycięzców konkursu poznamy podczas wydarzenia Polish Gala: Modern Roots.

 

 

Źródło: PR KBF


Kategorie:
Login to post comments

Projekt Studiom4.pl