13 Sep
Klimatyczne wnętrza inspirowane południem
Napisała Redakcja
Dział Styl
 
Źródło: PR Komandor

 

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu śródziemnomorskim staje się coraz bardziej popularne, bo któż z nas nie chce na co dzień poczuć się jak w słonecznej Italii, Hiszpanii czy Grecji…

Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach przeprowadzić efektowną metamorfozę.

 

  • Wnętrze w śródziemnomorskim stylu można zaaranżować zarówno w domu, jak i w mniejszym mieszkaniu
  • Stonowane barwy, błękity i granaty, naturalne materiały wykończenia czy dodatki w stylu marynistycznym to tylko niektóre ze sposobów na odmianę własnych czterech kątów

 

Obowiązkowe drewno

 

Styl śródziemnomorski w wielu elementach podobny jest do rustykalnego, nie brakuje w nim inspiracji wprost zaczerpniętych ze wsi czy rybackiej osady. Lekkość, naturalność, a także wykorzystanie drewna to kluczowe cechy. Wnętrza bogate w ten materiał podświadomie odbieramy jako bardziej komfortowe i przytulne. W stylu śródziemnomorskim doskonale wyglądają drewniane meble, zwłaszcza te, które mają swoją historię. Niestety nie zawsze mamy możliwość wstawienia masywnych szaf z litego drewna i zamiast nich decydujemy się np. na meble wykonane na wymiar, dopasowane do wielkości wnętrza oraz z dekorami bliskimi śródziemnomorskiemu nastrojowi.

 

– W śródziemnomorski klimat świetnie mogą wkomponować się również meble, w których naturalne materiały zostaną zastąpione dekorami, fornirami czy innymi zdobieniami. Szeroka oferta płyt laminowanych z dekorami niemal identycznie odwzorowującymi naturalne czy bielone drewno oraz rysunek słojów, sęków czy żłobień potrafią oddać atmosferę śródziemnomorskich krajów. Poza tym meble na wymiar są o wiele bardziej praktyczne, dają większą swobodę aranżacji, a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić miejsce  – mówi Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

 

Styl śródziemnomorski wolny jest od wzorzystych motywów i pstrokatych dodatków. Zamiast tego zauważyć można w nim delikatny, nieco surowy wystrój.

 

– Ciekawym sposobem na przełamanie stonowanego wnętrza sypialni, pokoju dziennego lub przedpokoju, może być szklany front szafy z fotografią nawiązującą do śródziemnomorskich klimatów. Łatwiej wtedy wrócić myślami do pięknych chwil spędzonych w trakcie urlopu lub po prostu… poczuć się jak na plaży – dodaje Anna Wróbel.

 

I w domu, i w mieszkaniu

 

Kto miał okazję odwiedzić któryś ze wspomnianych wcześniej krajów, ten wie, że nie brakuje tam zarówno przestronnych willi z dużymi pomieszczeniami, ale też mniejszych mieszkań wciśniętych w wąskie uliczki. W jednym i drugim przypadku możemy zaobserwować kilka charakterystycznych cech aranżacji wnętrz. Szerokie i wysokie okna sprawiają, że w pomieszczeniach jest jasno. Przy sufitach najczęściej znajdują się ozdobne belki i łuki. Na podłogach z kolei dominują naturalne materiały – kamień, cegła, gres. Ściany typowe dla śródziemnomorskiego stylu mają zazwyczaj kolor: biały, beżowy, żółty, ewentualnie jasnozielony lub błękitny. Mile widziany jest też efekt przecierki oraz wszelkie niedoskonałości w tynku, które wprowadzą artystyczny nieład.

 

Im większy metraż domu, tym szerszy wachlarz możliwości, co jednak nie oznacza, że w mieszkaniu w bloku nie może zagościć styl śródziemnomorski. W jaki sposób osiągnąć wymarzony efekt? Na przykład dzięki stylizowanym panelom podłogowym imitującym drewno lub kamień, terakocie czy imitacji cegieł. Z kolei w kuchni sprawdzą się ściany z cegły i ręcznie malowane płytki nad zlewem (lub ich elementy). W łazience uwagę przykuje ceramika o nierównych krawędziach i niestandardowej nawierzchni. Preferowany kolor płytek to niebieski albo granatowy.

 

Podobnie jest z meblami. Komody, regały czy szafy w dekorach bielonego drewna lub dekorach noszących znamiona podniszczenia przez samą przyrodę dają wrażenie autentyczności i naturalności. Odczucie to potęguje dodatkowo wrażenie dotykowe dzięki oryginalnym i głębokim strukturom. Odpowiednio stylizowane dęby, jesiony i sosny potrafią nadać meblom ciekawego wyglądu i zaaranżować wnętrze na styl śródziemnomorski – podkreśla Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

 

Dodatki stworzą klimat

 

To jak postrzegamy wnętrze zależy nie tylko od jego wielkości, kształtu, zagospodarowania przestrzeni, lecz także w dużej mierze od dodatków. Drewniane ramy obrazów, luster, drobiazgi z marynistycznymi akcentami muszle czy kamienie – to wszystko sprawia, że wnętrze będzie nawiązywać do klimatu morskiego. Śródziemnomorskie rośliny, np. doniczkowe cytrusy, świetnie wkomponują się w tworzoną aranżację.

 

Gładkie, długie firanki oraz lniane lub bawełniane zasłony dodadzą mieszkaniu szyku. Styl śródziemnomorski cechuje się również dużą ilością małych mebli – krzeseł, stoliczków, wieszaków - wykonanych z fantazyjnie uformowanej stali. To właśnie dobrze dobrane, tematyczne dodatki mogą stanowić o sukcesie metamorfozy wnętrza.

 

 

Źródło: PR Komandor

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl