25 Apr
Nowe Renault Arkana
Napisała Redakcja
Dział Styl
 
Źródło: PR Renault

 

Renault wprowadza na rynek europejski Arkanę – sportowego SUV-a, który wyłamuje się z obowiązujących kanonów.

Renault jest jednym z pierwszych producentów popularnych samochodów, który proponuje w Europie SUV-a o wyglądzie coupé. Dotychczas takie wersje oferowały głównie marki premium. Nowa oferta uzupełnia i poszerza gamę kompaktowych modeli Renault (Mégane, Kadjar) o model z segmentu SUV-ów klasy C, który na całym świecie przeżywa dynamiczny rozwój.

 

Hybryda także pod względem stylu

 

Nowa Arkana to przykład niepowtarzalnego hybrydowego stylu. Duży prześwit (199 mm), wysoka, atletyczna linia dolnej części nadwozia z mocno zarysowanymi nadkolami idealnie wpisuje się w stylistykę SUV-ów. Wrażenie wzmacniają osłony zderzaków z przodu i z tyłu nadwozia oraz poszerzenia nadkoli. Natomiast opadająca linia dachu i powierzchni oszklonej, sięgająca aż po tylną klapę, współtworzy dynamiczną, smukłą sylwetkę i podkreśla dynamikę, typową dla stylu SUV-ów coupé.

 

Elegancki i budzący wrażenie solidności przód

 

Grill Nowego Renault Arkana z dużym logo marki pośrodku nadaje modelowi elegancki, wyrafinowany wygląd, podkreślony chromowanymi elementami. Mocno zaakcentowana linia przedniego zderzaka wzmacnia dynamiczny styl, a osłona podwozia budzi wrażenie solidności.

 

Charakterystyczny układ świateł

 

Świata 100% LED mają charakterystyczny dla marki kształt litery C (C-Shape) i w udany sposób eksponują elegancję i dynamikę Arkany. Podobny kształt mają tylne światła połączone pasem, który biegnie przez całą szerokość klapy. Układ świateł pozwala wyróżnić samochód wśród innych i doskonale podkreśla napięte i eleganckie linie nadwozia.

 

Sylwetka z profilu

 

Linia nadwozia widziana z boku jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyróżników modelu. Pozwala już na pierwszy rzut oka rozpoznać Nową Arkanę z jej dynamiczną sylwetką SUV-a i niepowtarzalną mieszanką elegancji, siły i sportowego charakteru. Nowy model ma duże koła o średnicy 690 mm (felgi aluminiowe 17” i 18”), długość całkowitą 4 568 mm i stosunkowo niewielką wysokość 1 571 mm przy rozstawie osi wynoszącym 2 720 mm. Takie proporcje dodają sylwetce płynności. Klasę samochodu podkreślają chromowane elementy ozdobne: obramowania szyb, boczne listwy ochronne i wstawki w przednich nadkolach.

 

Kolory lakieru i obręcze kół

 

W momencie wprowadzenia do sprzedaży Nowa Arkana jest oferowana w siedmiu kolorach nadwozia: Biel Arktyczna  (niemetalizowany), Biały Universe, Czerń Nocy, Szary Metalic, Niebieski Zanzibar, Czerwony Flamme i Pomarańczowy Valencia (wyłącznie w wersji R.S. Line). Dostępny w opcji czarny lakier dachu podkreśla dynamikę samochodu. Oferta obejmuje również trzy modele kół o średnicy 17 i 18 cali.

 

Kokpit w stylu high-tech i rekordowo przestronne wnętrze

 

Nowa Arkana zapewnia wszystkim użytkownikom optymalne warunki – pomimo obniżonej linii dachu wnętrze i miejsce kierowcy wyposażone w najnowsze technologie gwarantuje wysoką jakość, komfort i bezkompromisową przestronność.

 

Cyfrowy zespół zegarów

 

Nowe Renault Arkana jest wyposażone w cyfrowy wyświetlacz na desce rozdzielczej. Kolorowy ekran o przekątnej 4,2, 7 lub 10,25” (w zależności od wersji) pozwala na bardzo intuicyjną personalizację ustawień wpływających na doznania z jazdy. Umieszczony obok środkowy ekran o przekątnej 7 lub 9,3” sprawia, że nowy model znajduje się w czołówce pod względem powierzchni wyświetlaczy w tej klasie.

 

Środkowa konsola

 

W środkowej konsoli znajduje się duży schowek z ładowarką indukcyjną do smartfonów oraz boczne schowki, a także kieszeń siatkowa od strony pasażera. W konsolę wbudowano również automatyczny elektryczny hamulec postojowy z funkcją  „Auto hold”, dostępny od wersji Intens. Również od wersji Intens nad konsolą jest umieszczony duży pionowy ekran dotykowy o przekątnej 9,3”, który sprawia że wnętrze kabiny wygląda bardzo nowocześnie. W wersji Zen jest dostępny poziomy ekran 7”.

 

Dźwignia zmiany biegów

 

Podobnie jak w wyższych wersjach Captura, również w wersji Arkany E-TECH Hybrid R.S. Line jest dostępna dźwignia „E-shifter” (bez cięgien mechanicznych).

 

Deska rozdzielcza

 

Deska rozdzielcza Nowego Renault Arkana przyciąga wzrok elegancką konstrukcją doskonale wpisującą się w styl nadwozia i nowoczesną ergonomię. Górna część deski jest pokryta miękkim, przyjemnym w dotyku obiciem. Poszczególne poziomy wyposażenia różnią się listwą wykończeniową.

 

Obicia

 

Już w podstawowej wersji wyposażenia zobaczymy chromowane klamki drzwi i nawiewy i pokrytą skórą gałkę dźwigni zmiany biegów. W drugim poziomie wyposażenia skóra pojawia się również na kierownicy, a chromowane obramowania wokół uchwytów na kubki i na desce rozdzielczej. Górna część paneli drzwiowych jest wykończona miękkim obiciem.

 

Schowki i możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych

 

Oprócz indukcyjnej ładowarki w konsoli Nowe Renault Arkana jest wyposażone w cztery gniazda USB (po dwa z przodu i z tyłu), które umożliwiają podłączenie i ładowanie przenośnych urządzeń. W kieszeni w tylnych drzwiach zmieści się butelka o pojemności 1,5 l.

 

Komfort

 

Dzięki wysoko umieszczonemu siedzeniu kierowca ma zapewniony komfort i ergonomię. W zależności od poziomu wyposażenia pasażerowie siedzący na tylnych miejscach dysponują szerokim, składanym środkowym podłokietnikiem. W tył środkowej konsoli wbudowano regulowane nawiewy powietrza. W każdej wersji modelu automatyczna klimatyzacja jest montowana z systemem oczyszczania powietrza.

 

Otwierany dach

 

W zależności od wersji, Nowe Renault Arkana może być wyposażone w otwierany dach nad przednimi siedzeniami doskonale doświetlający wnętrze.

 

Tapicerka

 

Kabina Nowego Renault Arkana jest jeszcze piękniejsza dzięki nowym wzorom tapicerek. Podstawowa wersja ma tapicerkę tkaninową. W wyższych poziomach wyposażenia pojawia się tapicerka ze skóry ekologicznej łączonej z tkaniną, a tapicerka skórzana dostępna jest w opcji. Wersja R.S. Line jest natomiast wyposażona w tapicerkę ze skóry łączonej z zamszem.

 

Przestronne wnętrze

 

Nowa Arkana ma niespotykanie przestronne wnętrze jak na tak sportową sylwetkę, zwłaszcza na tylnych miejscach, gdzie promień na wysokości kolan wynosi aż 211 mm, co jest najlepszym wynikiem w tej klasie. Wzorcowa w tym segmencie jest też ilość miejsca na stopy (305 mm) na tylnych siedzeniach, podobnie jak wynosząca 862 mm odległość od siedziska do dachu.

 

Pojemny bagażnik

 

Pod względem możliwości załadunku Nowe Renault Arkana dysponuje bardzo pojemnym bagażnikiem (513 litrów i 480 litrów w wersji E-TECH Hybrid), z zestawem naprawczym. Znajduje się w nim podłoga bagażnika, którą można w zależności od potrzeb umieścić w dolnym położeniu, żeby zwiększyć pojemność bagażnika lub w górnym, żeby było łatwiej załadować ciężkie bagaże. W tej konfiguracji możemy po złożeniu tylnej kanapy (składanej w układzie 1/3-2/3) uzyskać całkowicie płaską podłogę.

 

Oferowany przez Renault model Arkana jest SUV-em nowej generacji, obdarzonym wyrazistą hybrydową osobowością, na którą składa się zarówno jego stylistyka, jak i napęd. Łączy wysoką, dającą poczucie pewności pozycję za kierownicą, wyjątkowo przestronne wnętrze i nadzwyczaj pojemny bagażnik z innowacyjnym, wyróżniającym się, sportowym stylem nadwozia. Jest prekursorem nowej wizji SUV-a, wzbudzającego silniejsze emocje i bardziej dynamicznego, o imponującej, muskularnej sylwetce, zwłaszcza w wersji R.S. Line. Arkana spełnia też najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, o czym świadczy maksymalna ocena 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Samochód będzie oferowany z kilkoma wariantami napędu hybrydowego, w tym z innowacyjnym napędem E-TECH Hybrid o mocy 145 KM oraz z mikrohybrydami 12 V z silnikiem spalinowym 1.3 TCe w wersji 140 i 160 KM (od października 2021 roku).

 

Nowy model spełnia bardzo zróżnicowane oczekiwania rynków zagranicznych. Jest świadectwem światowego wymiaru Grupy Renault i jej umiejętności coraz dynamiczniejszego zdobywania nowych rynków. Jest oczywiście dostosowywany pod względem technicznym do potrzeb każdego rynku. Nowa Arkana przeznaczona na rynki europejskie jest zbudowana na modułowej platformie CMF-B opracowanej przez Alians, tej samej, która została wykorzystana w nowej generacji Clio i Captura.

 

Nowe Renault Arkana jest produkowane w zakładzie w Busan w Korei Południowej, gdzie powstaje również model XM3 Renault Samsung Motors. Zamówienia na samochód będzie można składać od maja 2021 roku, a samochody pojawią się w salonach dealerskich już w czerwcu br. w wersji TCe i w lipcu w wersji E-TECH Hybrid.

 

„Arkana to kolejne potwierdzenie kultury nowoczesności i innowacyjności Renault. Mamy ją w genach. Model Arkana jest pod każdym względem hybrydowy – łączy w harmonijną całość sportową stylistykę z bryłą SUV-a, dynamizm z wielofunkcyjnością. Wnosi powiew świeżości w segmencie kompaktowych SUV-ów popularnych marek, który jest dziś kluczowym segmentem w Europie. Arkana zdecydowanie zwraca się ku przyszłości i proponuje nowy rodzaj doznań z jazdy dzięki różnorodnym technologiom napędów hybrydowych, których ukoronowaniem jest napęd E-TECH Hybrid. Ta innowacyjna technologia jest gwarancją przyjemności z jazdy, a jednocześnie niższej emisji CO2 i mniejszego zużycia paliwa”. François Laurent, dyrektor programu Arkana.

 

Ceny:

 

Zen – od 111 900 zł.
Intens – od 122 900 zł.
R.S. Line – od 134 900 zł.
 
 
 
 
Źródło: PR Renault 
 

 


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl