29 Dec
Wycisz swój brzuch
Napisała Redakcja
Dział Zdrowie
 
Źródło: PR Sanprobi

 

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka lub zaparcia to najczęstsze objawy zespołu jelita nadwrażliwego, który dotyczy nawet 15 proc. populacji.

Jeszcze niedawno gastrolodzy za główną przyczynę zespołu jelita nadwrażliwego ( w skrócie IBS od ang. Irritable Bowel Syndrome) uważali nadwrażliwość trzewną. Jako antidotum na tę uciążliwą dolegliwość zalecali swoim pacjentom przede wszystkim spokojniejszy tryb życia, ograniczenie stresów oraz ćwiczenia relaksacyjne. Dziś wiadomo, że u wielu pacjentów główna przyczyną nawracających dolegliwości brzusznych związanych z IBS są zaburzenia mikrobioty jelitowej czyli populacji bakterii bytujących w jelitach, którą tworzy ok. tysiąc typów bakterii. Wszystkie razem ważą ok. 2 kg. Ich liczebność ponad 10-krotnie (według niektórych źródeł nawet 100-krotnie) przewyższa liczbę wszystkich komórek ciała człowieka. Spełniają one w zależności od gatunku wiele ważnych funkcji. W zależności od składu, mikrobiom korzystnie lub niekorzystnie wpływa na nasze trawienie, produkcję niektórych witamin, metabolizm i funkcjonowanie mechanizmów obronnych. Flora jelitowa wpływa także na funkcjonowanie układu poprzez oś jelito-mózg.

 

Do zaburzenia równowagi flory jelitowej (czyli ograniczenia populacji „dobrych” bakterii jelitowych i dominacji „złych”), które mogą zapoczątkować IBS prowadzi np. antybiotykoterapia, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, infekcje jelitowe czy podróż do odległego zakątka świata. Niekorzystny wpływ na mikrobiom ma także stres, niezdrowa dieta.

 

Badania potwierdzają, że objawy IBS można zredukować stosując probiotykoterapię, czyli przyjmując preparaty zawierające wyselekcjonowane szczepy bakterii, które zasiedlają jelita i ograniczają wzrost bakterii chorobotwórczych. Nie bez znaczenia jest jednak po jaki preparat probiotyczny sięgniemy w takiej sytuacji. Pacjentom cierpiącym na IBS eksperci rekomendują szczep Lactobacillus plantarum 299v, który ma udowodnione działanie kliniczne w łagodzeniu bólów brzucha i wzdęć, które są kluczowymi objawami tej choroby. Badanie kliniczne (Niedzielin i wsp.) wykazało zmniejszenie dolegliwości brzusznych u 95 proc. pacjentów przyjmujących przez 4 tygodnie probiotyk zawierający szczep Lactobacillus plantarum 299v, podczas gdy w grupie kontrolnej otrzymującej placebo odsetek wynosił 15 proc.

 

Decydując się na zastosowanie probiotykoterapii w walce z objawami IBS trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie są natychmiastowe. Probiotyk należy przyjmować regularnie przynajmniej przez kilka tygodni. W tym czasie warto zadbać by w diecie było dużo błonnika, którym żywią się bakterie probiotyczne. Dlatego codzienna dieta powinna obfitować w warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. 

 

 

Źródło: PR Sanprobi


Kategorie:

Dodaj komentarz