17 Jul
Nike Flyknit przełomem w dziedzinie sportowych biustonoszy
Napisała Redakcja
Dział Moda
 
Źródło: PR Nike

 

To właśnie sportowy biustonosz  jest odpowiedzialny za efektywny trening bądź jego brak.


− To najbardziej istotny element stroju każdej aktywnej kobiety. Dobry stanik pozwala dać z siebie 100 procent, a sam sport może dodać pewności siebie na co dzień. mówi Janett Nichol, wiceprezes Nike Innovation w sekcji odzieży.

 

Co zatem wyróżnia dobry biustonosz sportowy? Zespół projektowy NikeWomen zapytał o to sportsmenki. Odpowiedź była jednoznaczna: kobiety chcą ćwiczyć w biustonoszu dającym odpowiedni poziom wsparcia niezależnie od aktywności, który jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę oraz komfort. A do tego dobrze wygląda.

 

Wsłuchując się w te potrzeby, zespół Nike Innovation znalazł rozwiązanie – technologię Flyknit. Bazując na jej kluczowych cechach takich jak – doskonałe utrzymywanie kształtu, możliwość dokładnego rozplanowania stref mniejszego lub większego poziomu wsparcia i przepuszczania powietrza – projektanci nie mieli wątpliwości, że ten rodzaj konstrukcji będzie przełomem w dziedzinie sportowych biustonoszy. − Nike Flyknit umożliwia uzyskiwanie niezwykłej precyzji przy zastosowaniu zaledwie jednej warstwy − mówi Nichol. Technologia ta pozwala, by każdy szew uwzględniony w projekcie spełniał określoną funkcję.

 

Technologia Nike Flyknit zadebiutowała w modelu Flyknit Racer podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Proces cyfrowego tkania materiału pozwala na uzyskanie niemal bezszwowej cholewki, która jest niezwykle lekka oraz doskonale dopasowana. Dziś technologię tę stosuje się w obuwiu Nike przeznaczonym do różnych aktywności, począwszy od damskiego buta treningowego Nike Zoom Fearless Flyknit po sygnowany przez Kevina Duranta koszykarski model buta Nike KD10.

 

W celu ustalenia najlepszego zastosowania wspomnianej technologii w odzieży sportowej, inżynierowie i projektanci spędzili ponad 600 godzin na rygorystycznych testach biometrycznych. Przeprowadzono analizy ruchu ciała i stworzono jego mapy. Proces ten polega na cyfrowym skanowaniu ciała, tak aby określić obszary zwiększonego wydzielania ciepła, wilgoci, chłodzenia
i intensywnego przemieszczania się. Zebrane informacje pozwalają dobrać optymalny rodzaj splotu oraz materiału.

 

Chociaż mapy ciała nie stanowią żadnej nowości w Nike, to jednak po raz pierwszy użyto ich do projektowania biustonoszy sportowych. Planując najefektywniejsze wykorzystanie technologii Nike Flyknit, projektanci zamiast jednej mapy (tak jak to ma miejsce w tradycyjnym projektowaniu produktów) zdecydowali się użyć aż trzech, określających strefy chłodzenia, przepuszczania powietrza i podtrzymywania biustu.

 

− Przy tworzeniu biustonosza Nike FE/NOM Flyknit Bra zależało nam na uzyskaniu maksymalnego poziomu wsparcia i komfortu, które pozwolą kobietom czuć się i wyglądać świetnie, bez względu na to, jaki sport uprawiają − wyjaśnia Nicole Rendone, Senior Bra Innovation Designer w Nike. − Naszym priorytetem stało się wsparcie, przewiewność i efektywne chłodzenie w kluczowych strefach.

 

Biustonosz stworzono z wyjątkowo przyjemnej w dotyku mieszanki włókna nylonowego i elastycznego Spandex'u, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Zastosowano w nim dwa jednowarstwowe panele połączone w ten sposób, aby dawały wrażenie bezszwowej konstrukcji. Wykorzystanie technologii Flyknit umożliwiło projektantom połączenie zalet oddzielnych miseczek z elastycznym, kompresyjnym charakterem konstrukcji zapewniającym utrzymywanie biustu przy ciele nawet podczas dynamicznych ruchów. Biustonosz gwarantuje zachowanie idealnego kształtu, wsparcia i komfortu bez konieczności użycia dodatkowych elementów, takich jak druty, podkładki, stabilizatory czy paski.

 

W rezultacie udało się w znacznym stopniu ograniczyć liczbę zastosowanych elementów oraz szwów. Biustonosz Nike FE/NOM Flyknit Bra posiada dwa panele i element łączący (inne model Nike gwarantujące wysoki poziom wsparcia posiadają nawet 41 elementów i 22 szwy) i jest o 30% lżejszy od jakichkolwiek poprzednich modeli biustonoszy Nike.

 

− Nike FE/NOM Flyknit Bra to zupełnie nowa generacja sportowych staników − mówi Rendone. − Model ten zapewnia idealne podtrzymanie biustu, wytrzymałość i komfort tradycyjnego biustonosza o wysokim poziomie wsparcia pomimo braku typowych dla niego elementów. Jednocześnie doskonale zakrywa biust, dając poczucie pewności siebie podczas każdego rodzaju aktywności, od biegania po treningi o wysokiej intensywności jak boks czy spinning, aż po pilates i jogę. − Być może najbardziej ekscytującym wynikiem zastosowania technologii Nike Flyknit jest to, że otwiera ono drogę do kolejnych innowacji w obszarze odzieży sportowej. − To coś więcej niż tylko nowy typ biustonosza − mówi Nichol. − Chodzi o przełamywanie barier, które kobiety napotykają zarówno podczas uprawiania sportu jak i na co dzień.

 

Kolekcja biustonoszy Nike Bra

 

Filozofią tworzenia biustonoszy sportowych Nike jest zapewnianie całego spektrum udogodnień, takich jak dopasowanie, wsparcie, doskonałe czucie i wyjątkowa stylistyka, dzięki którym kobieta może wybrać idealny biustonosz dopasowany do jej indywidualnych preferencji. W tym sezonie Nike prezentuje 3 nowe modele, co sprawia, że w aktualnej ofercie jest dostępne aż 30 fasonów. To jak dotąd najszersza oferta biustonoszy sportowych w Nike. Wybór rozmiarów sięga od 70A po 85E w wersjach o lekkim, średnim i wysokim poziomie wsparcia biustu.

 

Przy tak urozmaiconej ofercie, aby dobrać najlepszy stanik należy znać swój rozmiar oraz rodzaj dyscypliny, którą chcemy uprawiać − pomogą określić niezbędny poziom wsparcia. − Oczywiście weźmy pod uwagę także stylistykę i poziom komfortu − mówi Rendone. − W końcu odpowiedni biustonosz sprawia, że czujesz się świetnie i możesz dać z siebie wszystko, bez względu na rodzaj treningu.

 

 

Źródło: PR Nike

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl