02 Feb
Niesamowita wystawa Body Worlds w Krakowie
 
Foto: AZ TylkoStyl

 

Od dzisiaj w Galerii Bonarka w Krakowie można oglądać tę najliczniej odwiedzaną wystawę świata - Body Worlds pierwszą publiczną ekspozycję dotyczącą anatomii człowieka.

Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała oraz nowoczesne instalacje multimedialne. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W tej chwili na liście dawców chcących oddać swoje ciało na potrzeby Instytutu Plastynacji jest 13 osób z Polski w tym Pan Zbigniew Muszyński - ratownik medyczny, który uważa, że ciało ludzkie jest dla osób związanych z medycyną jak "otwarta książka", z której można wyczytać więcej niż z papierowych kart lun z plastikowych modeli.

 

Wystawa jest nie tylko niezwykłym doświadczeniem zwiększającym świadomość na temat naszego ciała ale porusza też aspekty: medyczne, edukacyjne oraz artystyczne. Jak podkreślała podczas otwarcia wystawy dr Angelina Whalley, kurator ekspozycji i żona Guntera von Hagens  ludzie traktują swoje ciało zupełnie obojętne, jako dane im coś raz na zawsze, nie zastanawiają się nad nim dopóki coś w nim nie zaczyna szwankować. Dzięki wystawie odwiedzających nachodzą refleksje i zaczynają się lepiej odżywiać, porzucają nałogi i zaczynają więcej ćwiczyć. Codzienna profilaktyka jest niezwykle ważna, żeby zachować zdrowie jak najdłużej.

 

Wystawa nie tylko pokazuje tajniki anatomii ale daje też wspaniałe możliwości edukacyjne dla studentów, uczniów oraz wszystkich chcą poznać tajniki własnego ciała. Wystawa to nie tylko ciała oraz narządy podane plastynacji ale też bardzo interesujące instalacje multimedialne oraz obrazowe pokazanie diet z różnych stron świata takie naoczne doświadczenia z pewnością zapadną w pamięć wszystkim odwiedzającym wystawę.

 

W związku z wystawą pojawiły się też kontrowersje o charakterze etycznym to wszystkie ciała ludzkie prezentowane na wystawie potraktowane zostały z najwyższym szacunkiem oraz wszelką starannością.

 

Wystawa potrwa trzy miesiące. Orientacyjny czas na zwiedzanie wystawy ok. 2 godziny.

 

Galeria Bonarka City Center (poziom +1, obok sklepu Zara dział Men).
 
ul. Kamieńskiego 11, Kraków.

Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl