07 Jun
5 typów zdjęć, które możesz zrobić smartfonem
Napisała Redakcja
Dział Styl
 
Źródło: PR Huawei

 

5 typów zdjęć, które możesz zrobić smartfonem, choć nawet o tym nie wiedziałeś!

 

Jeszcze kilka lat temu, wszyscy amatorzy fotografii, którzy przywiązują dużą wagę do jakości, musieli nosić ze sobą lustrzankę i zestaw obiektywów. Dziś wysokiej klasy zdjęcia można wykonać smartfonem, który właściwie zawsze mamy przy sobie!

 

Przed erą cyfrowej fotografii, obowiązkowym atrybutem każdego, kto wybierał się na wakacje, był klasyczny aparat fotograficzny, uwieczniający widoki i portrety na kliszy. Minusem takiego rozwiązania był limit zdjęć, jakie mogliśmy wykonać. Zwyczajowo na kliszy mieściło się zaledwie 36 fotografii.

 

Nieco później na rynku pojawiły się cyfrowe aparaty fotograficzne, które zapisywały obrazy w pamięci wewnętrznej. Dawało to dużo więcej możliwości, z bieżącą kontrolą właśnie wykonanych zdjęć włącznie. Wadą była konieczność zabierania ze sobą dodatkowego, obok telefonu komórkowego, sprzętu, ładowarki i kabli.

 

Dziś najbardziej funkcjonalnym aparatem jest bez wątpienia aparat w smartfonie. Pierwsze kamery w telefonach nie zapewniały zadowalających zdjęć. Z trudem można było rozpoznać na nich sylwetki fotografowanych osób. Obecnie najlepsze urządzenia wykonują zdjęcia, jakich nie powstydziłyby się drogie lustrzanki. Jakie zdjęcia możemy wykonać za pomocą smartfona?

 

Portrety w czerni i bieli

 

Wiele słynnych portretów zostało wykonanych z wykorzystaniem jedynie czerni i bieli. Pozbawienie zdjęcia kolorów sprawia, że nasza uwaga skupia się wyłącznie na uchwyconych na nich emocjach. Czarno-białe zdjęcia można wykonać każdym smartfonem, ale prawdziwe fotografie monochromatyczne zrobimy jedynie wtedy, gdy w urządzeniu znajduje się obiektyw, rejestrujący obraz tylko w dwóch kolorach. W taki obiektyw, powstały we współpracy z legendą fotografii, firmą Leica, został wyposażony Huawei P10. Decydując się na zdjęcie monochromatyczne otrzymujemy właśnie czarno-białą fotografię, bez sztucznie usuwanego koloru. Dodatkowo P10 oferuje tryb portretowy, dzięki któremu zdjęcie może być porównywalne z tym z okładek magazynów. 

 

Efektowne selfie i portrety

 

Jakie zdjęcia wykonujemy najczęściej? Właśnie selfie i portrety ukochanych osób. Wystarczy krótka wizyta na serwisach społecznościowych, żeby znaleźć przykłady takich fotografii. Do niedawna przednia kamera smartfonu znacząco różniła się jakością od głównej. Jednak, współczesne selfie można wykonać ze stuprocentową pewnością, że znajdziemy się w kadrze obiektywu. W Huawei P10, podobnie jak w głównej, również w przedniej kamerze zastosowano specjalny tryb portretowy, a dodatkowo, kiedy aparat wykryje, że przed jego obiektywem stoi grupa osób, automatycznie rozszerzy kadr. 

 

Zdjęcia modowe

 

Kilka lat temu, żeby zrobić dobre zdjęcie modowe, konieczne było organizowanie całej ekipy – od oświetleniowca do makijażystki. Dziś podobne efekty można osiągnąć praktycznie bezkosztowo. Wykorzystywanym oświetleniem może być słońce lub lekko zmiękczone kartką papieru światło lampki biurowej. Makijaż nie musi być idealny – tryb portretowy w Huawei P10 opiera się na analizie aż 190 punktów twarzy. Dzięki temu smartfon automatycznie skoryguje oświetlenie czy poprawi kolory, a my otrzymamy doskonałe zdjęcie modelek i modeli oraz ich stylizacji.

 

Zdjęcia w ekstremalnych warunkach

 

Statyczne portrety to jedno, ale efektownie wyglądają również zdjęcia wykonane w ruchu. Aparat w Huawei P10 został wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu, dzięki czemu fotografie są zawsze ostre. Dodatkowo, aby maksymalnie przyspieszyć moment wykonania zdjęcia, można skorzystać z opcji zwolnienia migawki za pomocą dwukrotnego naciśnięcia przycisku głośności, bez konieczności odblokowywania smartfona. Szybciej się nie da!  

 

Krajobrazy

 

Smartfon towarzyszy nam podczas każdej wycieczki – od centrum zatłoczonego miasta do wypraw do egzotycznej dżungli. Podróże z ciężką i nieporęczną lustrzanką nie należą do przyjemnych. Aparat w Huawei P10 pozwoli nie tylko wykonać zdjęcie krajobrazu, ale również szeroką panoramę. Wystarczy jedynie włączyć odpowiedni tryb i postępować według wskazówek na ekranie. Jeżeli chcemy zostać przy pejzażu w klasycznym wydaniu, warto włączyć tryb HDR. Dzięki niemu aparat zarejestruje dużo więcej szczegółów.

 

Miliony możliwości

 

To tylko pięć przykładów, w których smartfon z powodzeniem może zastąpić drogą lustrzankę. Dzięki kolejnym trybom, np. zdjęciom poklatkowym czy sterowaniem czasem naświetlania, możliwe jest wykonanie niesamowitych kompozycji. A wszystko dzięki najlepszemu aparatowi, jaki istnieje – temu, który mamy akurat w kieszeni. 

 

 

Źródło: PR Huawei

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl